Hoppa till innehåll

Ny rapport publicerad: Skolmiljöer

I denna tvärvetenskapliga och praktiknära förstudie har skolans fysiska utbildningsmiljöer fokuserats. Resultaten uppmärksammar en lång rad viktiga faktorer att ta hänsyn till när skolor byggs och byggs om.

Det gäller bland annat stadsplaneringen och var skolan placeras, skolans storlek, skolgårdens storlek och utformning, flexibiliteten och skolans användning och förändrade utformning över tid, flöden och logistik, entréernas utformning, förvaring, ägarskap, orientering och skyltning, visuell miljö, genomsiktlighet och dess särskilda problematik, möbler och ergonomi, ljudmiljö och bullerfrågor i korridorer och gemensamma ytor som matsal samt tillgänglighet och inkludering.

Nio skolor har studerats. Metoden har varit gåturer. Grupper sammansatta av såväl personal i skolan; lärare, skolledare, fritidspedagoger, som fastighetsansvariga och tjänstepersoner på utbildningsförvaltningen har gått runt i skolorna och i dialogform diskuterat hur den fysiska miljön ser ut och fungerar i praktiken. Skolelever har deltagit i gåturer och kommenterat och diskuterat sin fysiska skolmiljö. Ett femtiotal gåturer har arrangerats och dokumenterats.

Fyra kommuner har medverkat och finansierat projektet: Stockholm, Huddinge, Nacka och Kungsbacka. SKL:s Fou-fond för kommunernas fastighetsfrågor och Högskolan i Gävle är medfinansiärer,

Filmaren Kajsa Andersö har följt projektet. Länk till vidofilmen finns nedan.

Ifous rapportserie 2019:2
Ifous fokuserar: Skolmiljöer. Utvärdering och erfarenhetsåterföring i fysisk skolmiljö
Författare: Suzanne de Laval, Anneli Frelin & Jan Gännäs

Här finns rapporten och filmen att laddas hem

Inga kommentarer än så länge

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Arkitekturpedagogen

användarperspektiv i arkitektur och planering

Kort sagt

Arkitektur, planering och kommunikation

%d bloggare gillar detta: